Teknik Harçlar Nedir? Nerelerde Uygulanır?

Çimento ya da epoksi esaslı, genellikle polimerler ile takviye edilmiş hazır harçlardır. Betonarme elemanların tamiri, yüzey uygulamalarından önce yüzeyin düzeltilmesi, makine montajı, yalıtım levhası yapıştırma gibi amaçlar için geliştirilmiş çeşitleri mevcuttur. Bu ihtiyaçlar özelinde priz süresi, yapışma mukavemeti, basınç dayanımı gibi nitelikleri özelleştirilmiş olup çok geniş ve çeşitli kullanım alanına sahiptirler.

Çimento Esaslı Ankraj ve Montaj Harçları (Grout'lar)

Çimento esaslı, özel katkı ve polimerler ile zenginleştirilmiş, tek bileşenli, yüksek yapışma gücüne sahip, büzülme yapmayan, erken yüksek mukavemet alan, akışkan veya mala kıvamında hazırlanan harçlardır. Kolay uygulanır, akıcı kıvamları sayesinde ince boşlukları rahatlıkla doldurur. Beton tamirlerinde, kazık başlarının zemine sabitlenmesinde, makine montaj ve yataklanmasında, her türlü ankrajlamalarda kullanılır.


Epoksi Esaslı Ankraj ve Montaj Harçları

Epoksi reçine esaslı, üç bileşenli, solvent içermeyen, kolay karışan, tercihe göre akıcı kıvamda veya tiksotropik özellikte, çok yüksek mukavemetli ankraj ve montaj harçlarıdır. Beton tamirlerinde, zemine sabitlenecek makine montajlaında ve her türlü ankrajlamada kullanılır.


Çimento Esaslı Tamir Harçları

Çimento esaslı, polimer takviyeli, uygulama yapılacak yüzeyin durumuna ve kullanım amacına göre farklı granül dağılımında ve farklı priz alma sürelerine sahip tamir ve yüzey düzeltme harçlarıdır. Büzülme yapmayan, suya, dona ve her türlü iklim şartlarına dayanıklı ürünlerdir.


Isı Yalıtım Harçları

Çimento esaslı, özel polimer katkıları ile elastikiyeti ve yapışma özelliği arttırılmış, ısı yalıtım levhalarının ve yalıtım filelerinin yapıştırılması ve sıvanmasında kullanılan harçlardır.


Dekoratif Sıvalar

Her türlü dış ve iç duvarlarda son kat olarak kullanılan, su emiciliği azaltılmış, kolay uygulanan, beyaz renkli, tekstürlü ince düzeltme ve bitirme sıvalardır.