Su Yalıtımı Nedir? Neden Su Yalıtımı Yapmalıyız?

Su yalıtımı nedir?

Yapıların uzun ömürlü olabilmesi, sağlıklı konforlu ve güvenli bir ortam sağlayabilmesi için suyun veya nemin yapının bir kısmına veya kapsadığı hacimlere zarar vermesini önlemek amacıyla uygulanan yalıtıma “su yalıtımı” denir.

Su yalıtımı neden önemlidir?

Su yalıtımı su ve nemin yapı üzerinde olumsuz etkilerini engelleyerek yapının ömrünün uzamasını, yapının konforlu ve sağlıklı kalmasını sağlar. Su yalıtımı yapılmayan yapılarda donatıya ulaşan su demirleri korozyona uğratarak yapının dayanım gücünün azalmasına sebep olur.

Su yalıtımı yaptırmak zorunda mıyım?

Ekonomik olarak her geçen gün değerlenen yapıların uzun ömürlü olmaları gerekir. Su yalıtımı yapılmadığında suyun olumsuz etkileri nedeniyle yapıların ömrü kısalır. Bu da ekonomik açıdan önemli bir kayıptır. Yaşanan depremlerde yıkılan ve ağır hasar gören yapıların birçoğunda sebep olarak su ve nemden kaynaklanan korozyondur. Ülkemizin %92'sinin deprem kuşağında olduğu asla unutulmamalıdır.

Su yalıtımının uygulama alanları nelerdir?

Su yalıtımı yapıların temelinden başlayıp bodrum kat perdelerinde, teraslarda, balkonlarda, ıslak hacimlerde, çatılar su yalıtım uygulama alanları arasındadır.