CR MORTAR AC Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nedir?

CR MORTAR AC, tek bileşenli, çimento bazlı, polimer takviyeli, korozyon önleyici bir aderans harcıdır.

Kullanım alanları nerelerdir?

CR MORTAR AC, iç ve dış cephelerde donatıların korozyona karşı korunmasında, otoyol, köprü, tünel, otopark vb. mühendislik yapılarında, beton tamiri ve onarım çalışmalarında, beton yapı elemanlarını korozyona karşı korumak, korozyona maruz yüzeyleri onarmak, takviye etmek ve tekrar beton kaplamakta, tamir harcı uygulamalarından önce astar malzemesi olarak kullanılır.

Avantajları nelerdir?

CR MORTAR AC, korozyona karşı üstün koruma ve eski-yeni beton arasında güçlü aderans köprüsü oluşturur, suya ve klorüre karşı mükemmel direnç sağlar, betona ve demire mükemmel yapışır. Fırça veya sprey aparat ile doğrudan donatı üzerine kolayca uygulanır ve durabilitesi yüksektir.

Mukavemet değerleri nelerdir?

CR MORTAR AC‘in basınç mukavemeti 15N/mm² (28 gün), eğilme mukavemeti 3N/mm² (28 gün), betona yapışma mukavemeti 1,50N/mm²'dir. (28 gün) Bu değerler 23°C ve %50 bağıl nem koşullarında geçerlidir.

Kapta kalma süresi ne kadardır?

CR MORTAR AC‘nin kapta kapta kalma süresi 3-4 saattir.

Uygulanacak yüzeylerde hazırlık nasıl yapılır?

Uygulama yapılacak yüzey temiz olmalı, kir, yağ, boya, iyi tutunmamış parçacıklar, varsa dökülmüş harç ve sıva parçacıklarından arındırılmış olmalıdır.

Donatı pas, yağ ve beton kalıntılarından temizlenmelidir. Donatıların arka kısımları fırça işleyecek şekilde açılmalıdır. Yüzeydeki zayıf bölgeler kırılarak kaldırılmalıdır. Uygulamadan önce yüzey suya doyurulmalıdır ama yüzeyde su birikintisi olmamasına dikkat edilmelidir.

Nasıl uygulanır?

25kg'lık CR MORTAR AC 6 lt su ile düşük devirli bir karıştırıcıda 3-5 dakika karıştırılır. 1-2 dakika bekletildikten sonra tekrar karıştırılarak zemine fırça veya sprey ile uygulanır. CR MORTAR AC ıslakken uygulanmalıdır. Aderans köprüsü olarak en az 1 mm, korozyon önleyici olarak ise iki katta toplam 2 mm (olacak şekilde) uygulanması tavsiye edilir.