Beton-Su İlişkisinde Bilinmesi Gerekenler

Betonda Su/Çimento oranı niçin önemlidir?

Hidratasyon reaksiyonları esnasında kimyasal olarak gerekli olan su/çimento oranı 0,25'dir. Dizayn edilen betonun sık donatılar arasında rahat yerleşebilmesi, daha fazla çimentonun hidrate olabilmesi için 0,20'lik su oranına daha ihtiyaç duyulur. Beton içerisindeki bu fazla su zamanla buharlaşır ve geride kapiler boşluklar bırakır. Su/çimento oranı ne kadar fazla ise betondaki boşluk oranı o kadar fazla olacaktır.

Betonda boşluk oranını etkileyen unsurlar nelerdir?

Bilindiği üzere beton boşluklu bir yapı elemanıdır. Betondaki boşluk oranını belirleyen unsurlar su/çimento oranı, beton sınıfı, agrega çeşidi ve yapısı, zararlı kimyasalların etkisi, ve hava sürükleyici katkı kullanımıdır.

Su betona nasıl girer?

Su beton bünyesindeki boşluklara kapilerite etkisi ile, hidrostatik basınç etkisi ile, buhar difüzyonu ve yoğuşma sonucu girmektedir.

Suyun beton içerisindeki etkileri nelerdir?

Su ilk etapta beton için tehlike arz etmese de içerisinde çözünmüş halde bulunan kimyasallar betona zarar vermektedir. Bu kimyasallar alkali silika reaksiyonu, alkali kalsiyum reaksiyonu, sülfat atağı, karbonatlaşma, klor iyonu atağı gibi beton içerisinde yıkıcı reaksiyonlar başlatır.